Kalina nie chce spać

Ikona seksu, jawnogrzesznica, kochanka, wulgarna prostaczka czy może kochająca żona lub nieśmiała, potrzebująca stałej uwagi dziewczynka? Produkt czy producentka? Czy da się opisać ją jednym słowem? Jej życiowe motywacje, pasje, miłości, kariera, tragedie i komedie stały się pożywką do snucia wielu fantazji, plotek i mitów, które zresztą chętnie współtworzyła. Pozwólmy jej jeszcze raz do nas przemówić. Niech wróci, zaklnie, zaśpiewa i oczaruje. Oszuka i zniknie.

W Teatrze Nowym w Poznaniu aktorzy potrafią i lubią śpiewać. Słyszeliśmy już m.in. Radosława Elisa w Tango Fogg, Andrzeja Lajborka w Umówmy się na dziś, Julię Rybakowską w Osiecka. Byle nie o miłości czy Bożenę Borowską-Kropielnicką w Moja Piaf. Teatr Nowy jest bardzo muzyczny i naprawdę w wielu spektaklach usłyszymy w nim świetne wykonania piosenek. Wśród śpiewających aktorów tego teatru trudno nie zwrócić uwagi na Annę Mierzwę. Aktorka ta w Teatrze Nowym gra od 2008 roku, gdy wraz z grupą kolegów z krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej wystąpiła w Śnie nocy Letniej. Już od czasu tej rozśpiewanej trans-opery Mierzwa przyciąga do Nowego wielbicieli zarówno jej talentu aktorskiego, jak i wokalnego. Jej głos jest bardzo mocny, o dość dużej skali i charakterystycznej, przyciągającej uwagę barwie. Momentami ta charakterystyczność staje się nieco manieryczna. Podobne brzmienie słychać w głosie pewnej diwy polskiej piosenki, której utwory, 28 października, usłyszymy w monodramie muzycznym Anny Mierzwy pt. Kalina®.

Sądzę, że 28 października wcale nie dowiemy się kim była Kalina Jędrusik – nie oddzielimy faktów od fantazji. Nie rozwikłamy motywów jej postępowania, nie poukładamy jej ról, piosenek, sukienek i zdjęć. Dowiemy się za to, jaka jest Kalina Anny Mierzwy, a to wystarczająca zachęta, by tego dnia dać się uwieść ich muzyce.

Aleksandra Bliźniuk

kalina

Premiera monodramu muzycznego Kalina® odbędzie się 28.10. Kolejne spektakle odbędą się: 29.10., 30.10., 2.11., 18.11., 19.11., 20.11., 26.11. i 27.11. Więcej informacji na stronie Teatru Nowego.

Dodaj donos

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s