Jak Tarantino – premiera „Borysa Godunowa”

18 czerwca w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się premiera największej opery rosyjskiej doby romantyzmu. Dzieło to cieszy się niesłabnącą popularnością od 1874 roku, kiedy w Teatrze Maryjskim w Petersburgu odbyła się jego prapremiera. Borys Godunow Musorgskiego przez lata królowania na deskach teatrów operowych zyskał tyle samo zwolenników, co przeciwników. Reżyser poznańskiej odsłony spektaklu – Iwan Wyrypajew – wydaje się idealną osobą, by przekonać odbiorców do twórczości Musorgskiego swoim spojrzeniem na to wielkie dzieło. Problemy zbrodni i kary, grzechu i odkupienia, a przede wszystkim prawosławnego świata, interesują reżysera od dawna.

BORYS_GODUNOW_B1_DRUK.jpg

Borys Godunow to oparta na faktach opowieść o Rosji z przełomu XVI i XVII wieku. Modest Musorgski opierając się na kronice dramatycznej Aleksandra Puszkina, stworzył niezwykle przejmujące dzieło, w którym refleksje nad konsekwencjami władzy zdobytej za wszelką cenę przeplatają się z wątkami religijnymi oraz miłosnymi. Wyrypajew w poznańskim spektaklu pragnie nawiązać dialog z bogatą tradycją wystawiania Borysa Godunowa, lecz daleki jest od zachowawczej wizji opery:

Ja bym nie chciał, żeby mój spektakl był konserwatywny […]. Oczywiście chcemy, żeby było widać, że artyści współcześni tu i teraz pokazują Musorgskiego. Jesteśmy my, dzisiaj w tych czasach i go pokazujemy. Może tak na przykład, jak robił Tarantino w swoich filmach, kiedy on przedstawiał western. Tak samo my chcemy pokazać ten gatunek [operę – przyp. aut.].1

Aby bliżej poznać tę operę, zawiłości libretta oraz reżyserską wizję polecamy wydarzenia okołopremierowe, które odbędą się 16 i 18 czerwca 2016 r.

Najbliższe spektakle: 18.06, 19.06, 21.06.


1 Wywiad z Iwanem Wyrypajewem, https://www.youtube.com/watch?v=iyaRaRUOL5Y %5Bdostęp: 5.06.2016]

4 myśli na temat “Jak Tarantino – premiera „Borysa Godunowa””

  1. Ciekawe, że pierwszą operę o Borysie Godunowie napisał już Johann Mattheson w 1710 :))
    Zapowiada się ciekawie, napiszecie jak było?

Dodaj donos

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s