Podsłuchaj! nr 15

Logo krągłeDrodzy Czytelnicy!

Każdy z nas jest krytykiem sztuki. Doświadczając dzieła spontanicznie dokonujemy jego oceny i szybko jesteśmy w stanie zakwalifikować rezultat artysty jako „dobry” lub „zły”. Od wieków uczeni starali się rozwikłać zagadkę, skąd u człowieka bierze się ta przedziwna zdolność do przeżycia estetycznego, która wpłynęła w tak niezwykły sposób na kształt wszystkich obszarów naszego życia? Dzisiaj naukę zajmującą się tym zagadnieniem nazywamy neuroestetyką, ale nawet współcześni badacze docierają jedynie do niektórych obszarów na wielkiej mapie mózgu, które odpowiadają za odbieranie impulsów płynących z obcowania ze sztuką. Nikt tak naprawdę nie wie i być może nigdy nie będzie wiedzieć, skąd bierze się zmysł estetyczny.

W przeciągu wielu miesięcy pracy nad tekstami w Podsłuchaj, kiedy piszemy o muzyce, obserwujemy najrozmaitsze wydarzenia, konfrontujemy swoje zdanie z opinią innych, często zadajemy sobie pytania, które dotyczą wieloznacznej sfery przeżycia estetycznego, a wiążą się bezpośrednio z codziennością zawodu krytyka muzycznego. Te doświadczenia skłaniają nas do refleksji i uczą czegoś nowego. W 15 numerze Podsłuchaj! chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma spostrzeżeniami z różnych obszarów krytyki oraz uczestnictwa w życiu muzycznym. Lekturę proponujemy zacząć od tekstu Pawła, który omawia zjawisko negatywnej krytyki potocznie utożsamianej z hejtem i próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pozytywne recenzje nie są przypadkiem dobrze wyreżyserowaną fikcją. (Radzimy nie podejmować próby „zdystansowania się” od tego teksu i przeczytać go z należytą pokorą oraz uwagą!) W artykule Dobrochny dowiecie się, czemu brak obecności krytyków podczas spektakli, których nikt od lat nie ściągnął z afisza, „rujnuje” instytucje muzyczne i sprawia, że ciągle borykamy się ze słabym poziomem teatrów operowych w Polsce. W pięknym felietonie naszej nowej bohaterki Marty, przeczytacie o korzyściach i wartościach płynących z chodzenia do filharmonii w pojedynkę, co niestety nierzadko spotyka się ze sprzeciwem (a więc znów krytyką!) przyjaciół.

Co z resztą szpiegów? Aleksandra po licznych recenzjach, które możecie przeczytać pod najnowszym numerem, odesłała swoje pióro na zasłużony (ale nie wieczny) urlop, natomiast Ihor zaginął w tumulcie pracy. Lecz nie bądźcie zasmuceni ich chwilową nieobecnością, ponieważ w maju nadarzy się doskonała okazja, by wysłuchać agentów Aparatu podsłuchowego na żywo podczas VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Studentów Muzykologii w Poznaniu, któremu patronujemy. Przy tej okazji chcielibyśmy ponownie pochwalić się naszym pierwszy patronatem medialnym – koncertu Krzesimira Dębskiego i Zagan Accoustic, na który Was serdecznie zapraszamy!

Dobrochna Zalas

Spis treści:

  1. I w ogóle wszystko było do dupy Paweł Kujawiak
  2. Czy sztuka umiera dwa razy?  Dobrochna Zalas
  3. Koncert? Chodź (na) solo! – Marta Szostak

Recenzje:

  1. Bez drogi na skróty – Kuss Quartet – Aleksandra Bliźniuk
  2. Dover Quartet – muzyczne dobro na poznańskiej scenie – Anna Sobczak
  3. Chrystus na Bułgarskiej – „Jesus Christ Superstar” – Paweł Kujawiak
  4. Tango Pięciu – Aleksandra Bliźniuk
  5. Wiosna budzi się do życia! Relacja z 45. Poznańskiej Wiosny Muzycznej – Dobrochna Zalas

Spis wszystkich numerów Podsłuchaj!

Autor

Dobrochna Zalas

Z wykształcenia muzykolog, z zamiłowania słuchaczka i czujna obserwatorka sztuki. Jej zainteresowania oscylują wokół historii muzyki XX wieku do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem utworów scenicznych. Przypatruje się kontekstom i relacjom miedzy sztukami – bez uwzględniania granic.

2 myśli na temat “Podsłuchaj! nr 15”

Dodaj donos

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s