Zośka - Maciej Fortuna International Quarte

Maciej Fortuna International Quartet – Zośka

Pierwsza moja zasada przyświecająca pisaniu recenzji albumu brzmi – nie pisz recenzji po pierwszym odsłuchu. Ta zasada świetnie sprawdziła się przy Zośce – najmłodszej córce Macieja Fortuna International Quartet. Album to połączenie jazzowej improwizacji i ludowej melodyki. Co z tego wyszło?

Zośka to wynik przypadku i eksperymentu. Maciej Fortuna w wywiadach opowiada, że sięgnął do ksiąg Kolberga z konieczności zmiany repertuaru, gdy podczas trasy koncertowej zniszczeniu uległy instrumenty kwartetu. Repertuar przyjął się dobrze zarówno w zespole, jak i wśród publiczności, więc postanowili, że zostanie nagrany w studio. Z dozą eksperymentalnego szaleństwa i muzycznej improwizacji pojawiła się Zośka.

Zośka to Jazz i słowiański liryzm

Album składa się z 10 utworów, z czego 6 opartych jest na utworach ludowych spisanych przez Oskara Kolberga, a wybranych przez amerykańskich muzyków – Macka Gondsbury, Erika Unswortha i Franka Parkera. Utworzenie takiego kulturowego dystansu między materiałem muzycznym a samymi muzykami już w samym założeniu jest ciekawym zabiegiem. Pozostałe 4 utwory to kompozycje samego Fortuny, inspirowane muzyką ludową.

Fortuna: Zośka jest tak naprawdę fuzją dwóch kultur, jest to album przedstawiający utwory z w pełni zachowaną melodyką naszej słowiańskiej tradycji, a z drugiej strony mamy absolutnie na wskroś amerykański groove, amerykański feeling…

Ostatnimi czasy odwołania do folkloru polskiego są bardzo częste i równie często są kiczowate. Gdy pojawi się dziewczyna w kolorowym stroju z miejsca dostaje łatkę „folk”, chociaż nie wiadomo jaki ani właściwie w czym ta „folkwość” miałaby się objawić. Już na okładce albumu widać, jakie podejście do folkloru przyjęli muzycy z kwartetu. Ubranie czarnoskórego mężczyzny w strój łowicki idealnie oddaje przewrotny charakter tego albumu. W odsłuchu, odwołania muzyczne nie są takie oczywiste, bo na albumie usłyszymy konkretny kawałek jazzu, gdzie realizowany temat rozwija się w zróżnicowanych solówkach. Muzycy zupełnie odcinają się od sztampowego i kiczowatego szafowania pojęciem folkloru, podchodząc do niego z uczciwym dystansem i bez oszukaństwa.

Zośka jest po to żeby się bawić, jest karnawałową łowicką babą.

Gdy pierwszy raz przesłuchałem album, muzyka wydała mi się mdława, monolityczna czy wręcz nudna. Jednak zdanie zmieniłem dosyć szybko. Po następnych odsłuchach nie mogłem pozbyć się z głowy melodii, które bezwiednie nuciłem. To, co wcześniej wydawało mi się mdławe, okazało się bardzo konkretnym jazzowym graniem uderzającym nieco w nowoorleańskie klimaty. Prostota melodii tradycyjnych zderzona została z energicznymi quasi improwizowanymi solówkami. Bardzo spodobało mi się też samo brzmienie – naturalne, klarowne i czyste, ale nie ugładzone, jakby w ogóle niepoddane masteringowi. Cechuje się ono niemalże koncertową autentycznością. Dęciaki wraz se swoją blaszaną wibracją potrafią wwiercić się w ucho, a kontrabas świetnie kontrastuje trąbkę oraz saksofon tenorowy i sopranowy.

Zośka nie jest może płytą przełomową, ale zdecydowanie godną uwagi. Z początku ten zlepieniec może wydawać się bezkształtny, lecz to tylko wrażenie. Jest to serio potraktowany folklor zderzony z jazzową kreatywnością. Album można z powodzeniem słuchać jako tła do innych czynności, jak i wysunąć na pierwszy plan, wyszukując smaczków i puszczonych oczek.

PanPaweł

Album Zośka dostępny na fortuna-music.com, iTunes, Google Play oraz w sklepach muzycznych.


Źródła cytatu i podtytułów:

  1. Ether Jazzu: wywiad z Maciejem Fortuną 
  2. Dwójka: wywiad z Maciejem Fortuną

Pełna zawartość numeru.

Autor

PanPaweł

Zainteresowany wszystkim, poszukujący inspiracji wszędzie. Lubi poznawać i tworzyć. Zawsze stara się zrobić lepiej, niż potrafi.

Jeden komentarz na temat “Maciej Fortuna International Quartet – Zośka”

Dodaj donos

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s