Kadr z filmu Alfreda Hitchcock'a pt. Niewłaściwy Człowiek

Kulturalnie o morderstwie

Wszyscy wiemy, jak to z poziomem czytelnictwa w Polsce jest. Dramat, Polacy nie czytają, a nawet kiedy czytają to oczywiście za mało. Jeśli wierzyć statystykom, to Polska faktycznie nie czyta. I pewnie bym się z tym zgodziła, gdyby nie ostatnia ludzka przypadłość, jaką stały się kryminały! Ponieważ jestem totalnym gapiem pociągowych i autobusowych czytadeł nieznajomych mi osób (gapię się na okładki, fragmenty stron w książkach czy wyświetlacze e-booków), wyciągnęłam wniosek. Mianowicie, wszędzie prym wiedzie Zbrodnia (przez wielkie Z), która stała się niekwestionowaną Królową ostatnich czytelniczych lat.

Jej Wysokość Zbrodnia

W lipcowym badaniu rynku książki wykonanym przez  GfK Polonia Consumer Choices1, wśród najchętniej kupowanych przez Polaków książek, znajdują się między innymi: Pogromca lwów Camilli Läckberg2, Gniew Zygmunta Miłoszewskiego, Krew na śniegu Jo Nesbo, Pochłaniacz oraz Okularnik Katarzyny Bondy czy Odnaleziony Harlana Cobena. Sześć z piętnastu tytułów ujętych w badaniu to kryminały, a wśród bestsellerów sprzedaży w pewnym znanym sklepie internetowym na pierwszym miejscu plasuje się Dziewczyna z pociągu autorstwa Pauli Hawkins. Miłość do zbrodni trwa w najlepsze, odrywa od rzeczywistości i wciąga czytelników w kolejne intrygi.

Zaczęło się oczywiście dawno temu, zapewne jeszcze przed Matką Kryminału, jaką jest Agatha Christie. Po drodze był też Edgar Allan Poe oraz znany wszystkim Sir Artur Conan Doyle ze swoim najsłynniejszym detektywem świata – Sherlockiem Holmesem. Za współczesnego kryminalnego mistrza uznaje się Stiega Larssona, autora trylogii Millennium, która sprzedaje się w milionach egzemplarzy. Pan Larsson jest jednym z kilku przykładów, że Skandynawia pisze wspaniałe kryminały.

Skąd bierze się w nas taka ochota na czytanie kryminałów? To oczywiste, że sekrety, które rozwiązujemy razem z bohaterami książek, wciągają nas bez reszty. Uwielbiamy niedomówienia oraz historie, które rozwiązują się pod naszymi powiekami. Zastanawia mnie, jak to się dzieje, że pomimo schematów zawieranych w poszczególnych seriach, my z utęsknieniem czekamy na kolejne części. Przykładem takiej tęsknoty może być seria książek Camilli Läckberg.

Zbrodnia, która wciąga

Jej bohaterami są młoda pisarka Erika oraz policjant z powołania – Patrick. Już na początku książki wiemy, że w Fjällbace (saga nosi tytuł Morderstwa w Fjällbace) wydarzy się zbrodnia, najczęściej zaplanowana z zimną krwią. Patrick zostanie przydzielony do jej rozwiązania, a Erika wtrącając się nieproszenie, pomoże rozwiązać mu tajemniczą zagadkę morderstwa. Na końcu niekoniecznie spodziewamy się happy endu. Dla podtrzymania napięcia autorka często raczy nas początkiem nowej historii, wypadkiem lub tym podobnym wydarzeniem, żebyśmy nie mogli doczekać się kolejnej książki. I tak to właśnie jest! Często kończąc jedną, od razu sięgamy po następną historię tej pary (mam to szczęście, że w tę sagę wciągnęłam się, gdy czekało na mnie już wiele części). Tak samo jest w przypadku kilku(nastu?) innych serii kryminalnych i wiem, że tysiące ludzi daje się w to wciągnąć.

Fjällbacka – kiedyś osada rybacka, obecnie miasteczko turystyczne.
Fjällbacka – kiedyś osada rybacka, obecnie miasteczko turystyczne. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Camilla_Läckberg

Kryminał to powtarzające się koło, które wciąga często całkowicie nieświadomego tego czytelnika. Stajemy się obserwatorami mrożących krew w żyłach historii. Pisarze zapraszają nas do swojego świata, a my biegniemy do księgarni czy biblioteki i wychodzimy z kolejną częścią (lub częściami!). Bo tak to właśnie jest, że czytanie kolejnej książki z serii staje się dla nas przyjemnym rytuałem, ale też takim rytuałem, bez którego ciężko wyobrazić sobie dzień. Mimo że spodziewamy się, jak będą toczyły się losy naszych ulubieńców, to przecież w ostateczności nie o to chodzi. Chodzi tylko o to, żeby świetnie się bawić, a nie oszukujmy się – nie ma lepszej zabawy niż niezawodna książka.

Michalina

____________________________

 1. http://lubimyczytac.pl/gfk
 2. http://lubimyczytac.pl/autor/31412/camilla-lackberg

Pełna zawartość numeru.

Autor

Michalina

Absolwentka Kulturoznawstwa, studentka Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Uniwersytecie Gdańskim. Interesują ją motywy fantastyczne w malarstwie, szczególnie u Zdzisława Beksińskiego. Amatorka seriali kryminalnych oraz czytania książek.

7 myśli na temat “Kulturalnie o morderstwie”

 1. Blog muzyczny a zatem szukajmy śladów muzyki w kryminałach! Pierwsze co przychodzi mi do głowy to zainteresowania muzyczne genialnych detektywów: Sherlock Holmes uwielbiał grę na skrzypcach a inspektor Wallander był wielbicielem muzyki operowej! Ale byłoby fajnie gdybyśmy zabawili się w szukanie śladów muzycznych w kryminałach! Nie wspomnę tu o muzyce do filmów kryminalnych, może napiszecie coś na ten temat! A pani Michalinie polecam serie autorstwa Ake Edwradsona oraz Pierre’a Lemaitre’a a ja sięgnę po Läckberg…

  1. A Henry Hole, bohater książek autorstwa Jo Nasbo, słuchał rocka! Lackberg polecam jak najbardziej. Wezmę też pod uwagę Ake. Tego jest tak wiele, że aż nie wiem co następne :) muzyka do filmów kryminalnych to faktycznie ciekawy temat do opisania.. kto wie, może coś o tym powstanie.. :)

 2. W filmach mają zdecydowanie więcej możliwości. Ciekawą rolę pełniła muzyka (i szerzej – dźwięk) w najlepszym serialu kryminalnym – Twin Peaks :) Muzyka, której chyba się nie zapomina.

 3. Uroczyście otwieram Kryminalną Listę Muzycznych Przebojów
  1. Zgadzam się z Aleksandrą tej muzyki autorstwa Angelo Badalamenti się nie zapomina. https://www.youtube.com/watch?v=FVA04yD2ln8
  2, Moją propozycją jest kompozycja Bernarda Herrmanna do pewnego straaaasznego kryminału! Ciekawa jestem, czy zgadniecie z jakiego to filmu?

  Czekam na odzew! I życzę dobrej zabawy!

Dodaj donos

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s