Gdzie bywać? Z kim się przespać? Czego posłuchać?

Lato, lato… Gorąco, słońce, olejek do opalania, zimny napój z palemką, morze, leżak, radio i chill out. Potop festiwalowy trwa, omijając naszą małą wyspę codzienności. Jak wykorzystać czas będąc na prowincji życia kulturalnego? Gdzie bywać, kiedy znajdujemy się „nigdzie”?

GDZIE BYWAĆ? 

Oczywiście w kinie. W Polsce mamy około 60 kin, w tym kilkanaście w małych miasteczkach. Niestety wielkomiejskie multipleksy zazwyczaj nie wyświetlają filmów związanych z muzyką, a „małe kina” zachęcają widzów wyłącznie największymi przebojami ekranu. W tym przypadku najlepiej sprawdza się kino domowego zacisza.

 • Śpiewak jazzbandu
  Premiera: 05.06.2015

Otwierający epokę kina dźwiękowego film Alana Croslanda to historia chłopaka z szanowanej żydowskiej rodziny, który wbrew woli ojca wybiera wodewilową karierę. Scenariusz powstał na bazie musicalu, lecz odtwarzającego w nim główną rolę George’a Jessela zastąpił tu Al Jolson – gwiazda piosenki określana dziś mianem „Elvisa Presleya epoki jazzu i bluesa”.  Finałowa piosenka My Mammy stała się pierwszym w historii przebojem muzycznym wylansowanym przez kino, a zaangażowany w walkę z dyskryminacją Jolson doprowadził do otwarcia scen dla takich artystów, jak Louis Armstrong, Duke Ellington, Cab Calloway czy Ethel Waters. [Opis dystrybutora kinowego]

Badacze spierają się na temat stwierdzenia, że był to pierwszy film dźwiękowy w historii kina, jednak warto obejrzeć tę szaloną opowieść z 1927 roku, w której żydowski młodzieniec wciela się w rolę jazzowego śpiewaka, a przy okazji przekonać się jak zawiła może być historia muzyki.

 • Idol
  Premiera: 03.07.2015

  A może macie ochotę na wielkie gwiazdy, takie jak Al Pacino czy Christopher Plummer? W te wakacje Pacino spróbuje się wcielić w rolę Danny’ego Collinsa – starzejącego się muzyka, który pragnie zmienić swoje życie oraz poprawić stosunki z synem. Nowy rozdział w jego życiu otworzy stary list, napisany przez Johna Lennona i Yoko Ono.

   • Amy
    Premiera: 07.08.2015

    Po filmach o Joy Division, Michaelu Jacksonie i Kurcie Cobainie, nadszedł czas na historię kolejnej gwiazdy – Amy Winehouse, której nikomu nie trzeba przedstawiać…

    Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami. [Opis dystrybutora kinowego]

Z KIM SIĘ PRZESPAĆ?

Można się w nią wpatrywać, a potem zakraść się podczas bezsennej nocy, i kochać, i dotykać, w końcu porzucić, by kiedyś wrócić… Książka jest jak wakacyjna miłość.

 • Cesaria Evora
  Autor: Elżbieta Sieradzińska
  Marginesy, czerwiec 2015.

„Lubiła dobrą kuchnię, zakupy i… papierosy. Nie wierzyła w przeznaczenie. Nie przywiązywała wagi do pieniędzy” – tymi słowami na stronie wydawnictwa Marginesy została opisana Cesaria Evora, jedna z najbardziej cenionych śpiewaczek na świecie. O tym, jak zaczęła występować, jak z małych Wysp Zielonego Przylądka trafiła na scenę w Paryżu, jak dostała nagrodę Gammy i  czemu zawsze śpiewała boso, można przeczytać w jedynej, polskiej biografii artystki.

 • Dyrygent
  Autor: Sarah Quiglet
  Marginesy, 2014

Warto ochłodzić sobie upalne wieczory opowieścią o Petersburgu. Dziś rzadko pamiętamy jego tragiczną historię, o czym przypomni nam akcja książki: zima, trwa oblężenie Leningradu (1941-1944), zmuszając głodujących mieszkańców m.in. do aktów kanibalizmu. Świadkiem tych wydarzeń jest Dymitr Szostakowicz, wówczas komponujący swoją VII Symfonię, którą za wszelką cenę pragnie wykonać główny bohater powieści.

CZEGO POSŁUCHAĆ?

 •  Yasmine Hamdan

W lipcu przysłuchujcie się twórczości libańskiej piosenkarki Yasmine Hamdan, która wystąpi podczas tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Artystka pracowała z Soapkills, CocoRosie, Mirwaisem, Marcem Collinem oraz Jimem Jarmuschem, wykonując piosenkę Hal w filmie Tylko kochankowie przeżyją (2013). Z całą pewnością jest jedną z najciekawszych, współczesnych piosenkarek arabskiej muzyki i będzie o niej jeszcze głośno.

 • Pete Townshend’s Classic Quadrophenia
  The Royal Philharmonic Orchestra
  dyr. Robert Ziegler
  Deutsche Grammophon, 08.07.2015

Album grupy The Who pt. Quadrophenia, ukaże się w znakomitym wykonaniu Royal Philharmonic Orchestra. Celem Pete Townshenda było nadanie nowego wcielenia klasycznej rock operze i wyniesienie muzyki rockowej na wyższy poziom artystyczny, co dzięki nowej aranżacji autorstwa Rachela Fullera po 42 latach od premiery płyty zyskało niewątpliwie dosłowności.

 • Fryderyk Chopin

Przed tegoroczną edycją Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina należy obowiązkowo przypomnieć sobie twórczość polskiego kompozytora, poznać wszystkie trendy wykonawcze oraz prześledzić kariery muzyczne konkursowiczów. Czasu jest niewiele!

Dobrochna Zalas


Obraz w tle: A. Kuindzhi, Morze


Spis treści 8 numeru Podsłuchaj

Autor

Dobrochna Zalas

Z wykształcenia muzykolog, z zamiłowania słuchaczka i czujna obserwatorka sztuki. Jej zainteresowania oscylują wokół historii muzyki XX wieku do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem utworów scenicznych. Przypatruje się kontekstom i relacjom miedzy sztukami – bez uwzględniania granic.

Dodaj donos

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s