44. Poznańska Wiosna Muzyczna

W dniach 23-30 marca odbędzie się 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna. Czeka nas 7 dni bardzo różnorodnej muzyki współczesnej. Różnorodnej, ponieważ napisanej przez 77 kompozytorów, a wykonanej przez 35 wspaniałych muzyków i zespołów.

Poznańska Wiosna muzyczna kolejny raz intryguje nowościami. 11 prawykonań to prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą być na bieżąco z muzyką kompozytorską. Usłyszymy m.in. prawykonanie Abstraktu na cztery altówki Katarzyny Taborowskiej, Kwartetu na cztery altówki Bogusława Schaeffera czy Innuendoes na fortepian solo Barbary Kaszuby. Prawykonania są jedną z najważniejszych chwil na festiwalach muzyki nowej. To przez ich pryzmat możemy zachwycić się lub rozczarować tym, co rzeczywiście współczesne. Szczególnie warto więc poświęcić chwilę na ich wysłuchanie.

Wydaje się, że w tym roku organizatorzy festiwalu położyli duży nacisk na muzykę audiowizualną. Multimedia są znakiem współczesności, o czym nie zapomniano na Poznańskiej Wiośnie. Z twórczością do oglądania i słuchania będziemy mogli obcować 24 marca w Sali Błękitnej Akademii Muzycznej na koncercie Muzyka z prądem, 26.03 w Centrum Kultury Zamek na projekcie o znaczącym tytule On Watching, szwedzkiej formacji Sound Quartet oraz 30.03 w pierwszej części koncertu w Galerii Jezuitów, gdzie zaprezentowany zostanie utwór Solitude Silence Thomasa Bjelkeborn’a & Michaela Larsson’a.

Rok 2015 jest znaczący dla dwóch polskich instytucji, które mają wpływ na obraz muzyki polskiej. To właśnie w tym roku Akademia Muzyczna w Poznaniu obchodzi swoje 95-lecie. Spod jej skrzydeł wyszło wielu zdolnych muzyków i kompozytorów. Na koncercie, który odbędzie się  25 marca w Auli Nova będziemy mogli usłyszeć talent zarówno tych pierwszych, jak i drugich. Tego dnia usłyszymy dwa utwory poznańskiego kompozytora Jana Astriaba – Sonata trzech planet oraz Sonata na altówkę i fortepian oraz utwór jego ucznia Artura Kroschela pt. Duo pamięci Jana Astriaba. Wykonawcami będą absolwenci i pedagodzy Akademii Muzycznej: Anna Kozub, Lech Bałaban, Krzysztof Sowiński, Olga Winkowska. Koncert ten będzie pewną odskocznią od nowatorstwa muzyki najnowszej. Tu każdy znajdzie wyciszenie i odkryje inną stronę muzyki współczesnej – tej nie odwracającej się o 160 stopni od tradycji. Drugą instytucją, która w tym roku ma swoje święto to Związek Kompozytorów Polskich. Z tej okazji 25 marca, również w Auli Nova, odbędzie się koncert poświęcony krajowej twórczości. W programie kompozycje: Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Koszewskiego, Floriana Dąbrowskiego, Mirosława Bukowskiego i Jana Astriaba.

Poznańska Wiosna Muzyczna znacznie wykracza poza granice naszego kraju. Świadczą o tym wybitni, zagraniczni wykonawcy specjalizujący się w muzyce współczesnej, m.in: Irene Kurka (sopran), Petra Stump i Heinz-Peter Linshalm (duet klarnetowy), czy Martin Steuber i Johannes Klinger (duet gitarowy). Również muzyka, która zabrzmi w tych dniach nie wyjdzie spod pióra wyłącznie polskich kompozytorów. Usłyszymy muzykę takich klasyków, jak: Olivier Massiaen, Ligi Nono, Elliot Carter, Iannis Xenakis, czy Philips Glass, ale nie zabraknie również nazwisk mniej znanych.

Jak co roku Wiosna Muzyczna spełni rolę edukacyjną. Wiosna Młodych to wspaniała okazja, by pokazać najmłodszym, że „nie taki diabeł straszny”. Muzyka współczesna jest dla każdego, o czym świadczą trzy dni koncertów przygotowanych z myślą o dzieciach.

Dla zainteresowanych i ciekawych jak wygląda organizacja festiwalu „od kuchni”, zapraszamy do zaangażowania się w wolontariat. Wypełniony formularz (TUTAJ) należy wysłać na adres festiwal@wiosna.muzyczna.pl

Szczegółowy program festiwalu: http://www.wiosnamuzyczna.pl/

Aleksandra Bliżniuk

Jeden komentarz na temat “44. Poznańska Wiosna Muzyczna”

Dodaj donos

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s