Ilustrowany słownik muzyczny: rytm

Rytm to jeden z podstawowych elementów dzieła muzycznego. Jego rola polega na uporządkowaniu dźwięków pod względem czasowym, a więc na zróżnicowaniu dźwięków pod względem długości ich trwania. W klasycznej notacji czas trwania dźwięków nie jest ustalany w jednostce fizycznej, ale na zasadzie relacji między dźwiękami:

Bez tytułu
Rysunek zrobiła Aleksandra. Nasza redakcja wykazuje nie tylko szerokie zdolności muzyczne! ;)

Jak widać na rysunku cała nuta trwa tyle co dwie półnuty, a każda z półnut tyle co dwie ćwierćnuty itd. Można oczywiście rozdrabniać dalej ten model i podzielić szesnastki na trzydziestodwójki (czyli 1/32 całej nuty), a trzydziestodwójki na sześciesięcioczwórki itd. To samo dotyczy momentów ciszy w muzyce, czyli pauz.

Na nagraniu odegrano drzewko rytmiczne, kolejno od całej nuty aż do szesnastek. Dla porównania w głosie basowym prezentowana jest cała nuta.

Aleksandra

Autor

Aleksandra Bliźniuk

Absolwentka szkoły muzycznej II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. Absolwentka muzykologii poznańskiej. Interesuje się muzyką polską XX wieku oraz zagadnieniami z zakresu estetyki i socjologii muzyki.

Dodaj donos

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s