Trzy razy to już sztuka

Napiszę jak jest. Całą prawdę i tylko prawdę niepoćwiartowaną żadnym ostrzejszym słowem. UL/KR się nie roztrzaskało. UL nie odeszło wcale daleko od KR, wymieniło się tylko miejscami, z czego powstał równie szlachetny jak niejeden gaz ulotny KRÓL. Jeśli legendy nie kłamią i korona jest tylko jedna oraz niepodzielna, to niech spocznie na starannie uczesanej (jakby sztywnie wykrochmalonej i przypominającej fałdy materiału) czuprynie Błażeja Króla.

Raz. Wydawnictwo sygnowane jako Nielot, bo skrzydeł opadłych nie ma, wręcz przeciwnie – wznosi się wysoko ponad niziny przeciętności. KRÓL tworzy elektroniczne przestrzenie lotnicze z kłębami obłoków ambientu i wszechogarniającego indie. Lęki wysokości neutralizują dwie najwyżej zawieszone na poprzeczce piosenki – przejmujące Powoli nie pozwalające wypuszczać powietrza z płuc oraz „królewski ulubieniec” pt. A więc teraz. Do wymiaru (nie)ziemskiego sprowadza coś, czego nie ma większość polskich współczesnych piosenek – elegancka prawda, zwyczajność i normalność w dobrym guście. Śpiewać poprawnie potrafi wiele osób, lecz niewielu umie opanować swoją ułańską fantazję muzyczną w budowaniu rozlazłych i szpetnych ornamentów na wzór rokokowego przepychu Ludwika XVI. KRÓL wie gdzie jego maniery, stąd bierze się jego skromne i minimalistyczne prowadzenie narracji muzycznej.

krol-nielot-b-iext35458336

Dwa. Słowa tekstów nie tylko brzmią jak się je zaśpiewa, lecz także znaczą. To słowa do słuchania, przeżywania, przeżuwania i niekoniecznie wypluwania jak gumę do żucia. Zostawić na talerzyku oraz przeżuć jeszcze raz, potem następny, bowiem smaku czas nie ujmuje. To może być smak wina, bo podobno im starsze tym lepsze – na razie tylko trzydziestoletnie z wieloma rozterkami i głębokimi zaczerwienieniami nie tylko na dnie butelki.

Trzy. Ten stan chwyta za kark jak szczenię, czyli krótkie streszczenie powyższej treści na wypadek, gdyby komuś nadmiar liter był przeszkodą do przeczytania całości. Z prawdą się nie mijam.

Adrian Matuszak

Dodaj donos

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s