Dobre płyty za dwie dychy – SRV i podwójny problem

Nieraz, wędrując wśród półek z muzyką w różnych sklepach typu „Nie dla idiotów”, natrafiałem na prawdziwe perełki. Bardzo często w takich sklepach można dostać świetne wydawnictwa za bardzo niewielkie kwoty. Seria „Dobre płyty za dwie dychy” będzie składać się z recenzji tego co udało mi się wyszperać między regałami i o czym warto o tym napisać.

Pozostajemy w kręgach muzyki 12- taktowej, jednak zmieniamy gitarę (z Gibsona „Lucille” na Stratocastera „Lenny”) zakładamy kapelusz, skórzaną kurtkę z frędzlami i bujamy się w rytm texas blues. Proszę Państwa, oto jedna z moich miłości muzycznych Stevie Ray Vaughan!

Skrót zamieszczony w tytule na pewno nie jest obcy wielbicielom blues rocka. Stevie Ray Vaughan był (ale ciągle jest) jednym z tuzów bluesowego świata i jednym z wpływowych muzyków dla obecnej sceny tego gatunku. Wzorował się na najlepszych (Jimi Hendrix, Albert King czy Muddy Waters, Chuck Berry, Django Reinhardt) i to dzięki nim stworzył własny styl gry, będący inspiracją dla innych, a jego utwory znajdują się w kanonie bluesa. Jego twórczością inspirowali się chociażby John Mayer, Kenny Wayne Sheppard czy Mike McCready (proszę zwrócić, że cała trójka, jak i inni muzycy czerpiący wzorce z SRV, grają na Fenderach typu Stratocaster). W 2003 roku uzyskał 7 miejsce na liście stu najlepszych gitarzystów magazynu Rolling Stone, a w 2000 roku znalazł się na liście Blues Hall of Fame.

WP_20140215_001

Stevie Ray Vaughan and the Double Trouble – w wydaniu od Sony Music, w którym znajdują się Texas Flood oraz Couldn’t Stand the Weather, dwie pierwsze płyty Vaughana z lat 1983-84. Obie płyty pokryły się dwukrotnie platyną w Stanach Zjednoczonych, a znajdują się na nich najbardziej rozpoznawalne utwory tego muzyka.

WP_20140215_005

Texas Flood – zaczyna się od energicznego Love Struck Baby. Potem, w nieco romantycznym klimacie Pride and Joy (piosenka o dziewczynie, której także przeznaczony jest późniejszy utwór z tej samej płyty I’m Cryin’), następnie tytułowe Texas Flood, dalej Mary Had a Little Lamb oraz nieco kontemplacyjne Lenny. Płyta kończy się trzema utworami w wersji na żywo (Testify, ponownie Mary Had a Little Lamb i Wham!). Po „plejliście”  można się zorientować, że płyta jest bogata w najważniejsze, najbardziej znane (wedle gustu: najlepsze) utwory spod znaku Steviego Raya i jego zespołu Double Trouble.

WP_20140215_006

Couldn’t Stand the Weather – płyta nieco bardziej zróżnicowana brzmieniowo. Pierwsze Scuttle Buttin’ czy utwór tytułowy nawiązują stylistycznie do pierwszej płyty (bardzo żywo; esencja texas bluesa, dosyć masywne brzmienie gitary), lecz potem znane skądinąd Voodoo Child i dowcipne Cold Shot, jazzujące Stang’s Swang czy klasyczny Rock and Roll Give Me Back My Wig. Może mniej tu typowych hitów SRV, lecz płyta nadrabia różnorodnością.

Paradoksalnie wadą całego tego zestawu jest… cena. Płyty z tego zestawu można kupić (przynajmniej według cen w internecie) taniej pojedynczo. Zestaw prócz tekturowego pudełka mieszczącego obie płyty nie daje nam nic ciekawego, a same płyty nie różnią się niczym od tych dostępnych osobno. Zestaw opłaca się kupić jeśli mamy potrzebę kolekcjonowania całych serii (w podobnym stylu zostały wydane także płyty Johna Mayera czy Rage Against The Machine), albo jeśli trafi się okazjonalna przecena w sklepie.

Werdykt? Polecam kupić płyty, szczególnie, że są dostępne za śmieszne pieniądze, a niosą ze sobą świetną muzykę. Nie polecam tego wydania, jest droższe niż płyty kupione osobno i nie zawiera żadnych dodatków.

Pan Paweł

Autor

PanPaweł

Zainteresowany wszystkim, poszukujący inspiracji wszędzie. Lubi poznawać i tworzyć. Zawsze stara się zrobić lepiej, niż potrafi.

Dodaj donos

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s