Perełki ukraińskiego chóru barokowego

Święta, święta i po świętach. Wydawałoby się, że Boże Narodzenie minęło już dawno, jednak nie dla wiernych obrządku wschodniego, którzy święta obchodzą z 13-dniowym opóźnieniem. Z tej okazji warto co nie co powiedzieć na temat cerkiewnej muzyki ukraińskiej na przykładzie płyty z „przebojami” największych kompozytorów ukraińskich w wykonaniu Kijowskiego Chóru Kameralnego.

Płyta składa się z 11 utworów czterech kompozytorów: Mikołaja Dileckiego, Maksyma Berezowskiego, Dmytra Bortnianskiego oraz Artema Vedela.

Mikołaj Dilecki – żył w latach 1630-1690. Znany jako teoretyk muzyki, ale również jako kompozytor. Jest autorem dzieła Gramatyka muzyczna, w którym opisuje podstawy śpiewu partesnego – największego osiągnięcia wykonawczego w ukraińskim baroku. Zjawisko to, polegało na tworzeniu kilku głosów (partii) śpiewanych – zazwyczaj od 3 do 12, a w skrajnych przypadkach nawet 48! Na każdą z partii przydało ok. dwóch wykonawców, przez co często partesny śpiew dotyczy bardziej śpiewu zespołowego, niż chóralnego. Wykonawcami byli mali chłopcy (wysokie głosy) oraz profesjonalni śpiewacy. Kobiety nie były uwzględniane w partiach wokalnych.

Maksym Berezowski – urodzony w 1745 roku w Głuchowie, zmarły w 1777 w Petersburgu. Kompozytor, dyrygent i śpiewak, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców ukraińskich i rosyjskich, również na miarę europejską. Tworzył między innymi opery, utwory chóralne, koncerty religijne oraz muzykę instrumentalną. Absolwent słynnej Głuchowskiej Akademii Muzycznej. W latach 1765-1773 przebywał we Włoszech, gdzie studiował u Giovanniego Matriniego. W 1771 roku został członkiem Akademii Bolońskiej. Żywot zakończył samobójstwem.

Dmytro Bortnianski – urodzony w 1751 roku w Głuchowie, zmarły w 1825 roku w Petersburgu. Korzenie tego kompozytora i śpiewaka sięgają Łemkowszczyzny, a dokładnie wsi Bartne (łem. Bortne), skąd wywodzi się jego nazwisko. Podobnie jak Berezowski, również został absolwentem Szkoły Głuchowskiej. W jego twórczości widoczne są wpływy włoskie, co tłumaczy fakt, że w latach 1769-1779 przebywał w Wenecji, Bolonii i Rzymie. Widoczne są również inspiracje muzyką Mozarta, dzięki czemu Bortnianski stał się kompozytorem rangi europejskiej.

Artem Vedel – najmłodszy spośród wielkiej czwórki. Urodzony w 1770 roku w Kijowie, zmarły w 1808 roku tamże. Wykształcenie muzyczne zdobył w Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Komponował głównie utwory religijnie, w tym liturgie obrządku wschodniego. Zmarł w szpitalu dla chorych umysłowo.

Trudno ocenić w sposób obiektywny muzykę cerkiewną – bardzo tajemniczą, mistyczną i prawie nieznaną. Jednak po wsłuchaniu się w ten niewielki fragment bogatej ukraińskiej twórczości religijnej, przeniesiemy się do świata, gdzie historia muzyki przebiegła zupełnie innym torem, niż ta zachodnioeuropejska. Nie jest nawet potrzebna znajomość liturgii wschodniej, aby zrozumieć i poczuć piękno tej muzyki.

Jeśli chodzi o samego wykonawcę – Kameralny Chór „Kijów” – to nie ma wątpliwości co do profesjonalizmu zespołu. Chór powstał w 1990 roku, od samego początku zrzeszając śpiewaków-absolwentów najlepszych konserwatoriów z całej Ukrainy. Repertuar grupy sięga niemal całej historii muzyki ukraińskiej – od czasów Rusi Kijowskiej i średniowiecza, po współczesne utwory klasyczne. Chór zdobył szereg nagród w kraju i za granicą – głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie diaspora ukraińska jest największa. Można zatem powiedzieć, że Kameralny Chór „Kijów” posiada miano sztandarowego przedstawiciela ukraińskiej muzyki poważnej w kraju i na arenie międzynarodowej.

Oprócz walorów muzycznych, płyta ta posiada jeszcze inną zaletę – niezwykle łatwą dostępność. Wystarczy wejść do niezastąpionej aplikacji Spotify i wpisać „Kiev Chamber Choir – Masterpieces Of Ukrainian Baroque Choral Music” lub po prostu wejść w link: Kiev Chamber Choir – Masterpieces Of Ukranian Baroque Choral Music. Polecam!

Ihor Wasylik


Obraz w tle: fotografia aut. D.Z.

2 myśli na temat “Perełki ukraińskiego chóru barokowego”

Dodaj donos

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s